• موسیقانو
  • /
  • آلبوم گردی
  • /
  • آیین رونمایی از آلبوم «ردیف هفت دستگاه موسیقی ایرانی» در حوزه هنری برگزار شد

آیین رونمایی از آلبوم «ردیف هفت دستگاه موسیقی ایرانی» در حوزه هنری برگزار شد

مراسم رونمایی از آلبوم «ردیف هفت دستگاه موسیقی ایرانی» تازه‌ترین اثر محسن نفر امروز یکشنبه ۵ تیر ماه، با حضور برخی مسئولان و هنرمندان در تالار مهر حوزه هنری برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، مراسم رونمایی از آلبوم «ردیف هفت دستگاه موسیقی ایرانی» با نوازندگی و آهنگسازی محسن نفر صبح امروز یکشنبه پنجم تیر با حضور محمدمهدی دادمان، رییس حوزه هنری، میلاد عرفان‌پور، مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری و برخی دیگر از هنرمندان و مسئولان در تالار مهر حوزه هنری برگزار شد.

 

در ابتدای برنامه پس از تلاوت قرآن و پخش سرود ملی، مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری گفت: هدف  و روند فعالیت ما انتشار موسیقی علمی و تعالی‌بخش است و انتشار آلبوم «ردیف هفت دستگاه موسیقی ایرانی» مصداق این اتفاق است. موسیقی ایرانی با وجود تمام سختی‌ها خودش را حفظ نموده و میراث زنان و مردانی است که برای حفظ کردنش کوشیده‌اند. موسیقی دستگاهی بسیار مهم است و ما هم باید به آن توجه کنیم.

 

عرفان‌پوردر پایان صحبت‌هایش گفت: از استاد نفر بابت تلاش‌های این سال‌هایش ممنونم و در ماه‌های آینده آثار دیگری از ایشان منتشر می‌شود و این اتفاق با فاصله زمانی کم رخ خواهد داد. دو اثر دیگر هم هست که آنها را هم منتشر می‌کنیم.

در ادامه مراسم پس از پخش یک فایل ویدئویی فاضل جمشیدی آوازخوان موسیقی ایرانی و جامعه‌شناس گفت: تا چند روز پیش بابت اوضاع موسیقی ایرانی غمگین بودم اما وقتی خبر استقبال مردم از کنسرت اخیر آقای همایون شجریان را شنیدم، کمی امیدوار شدم. اتفاق دیگر هم رونمایی از آلبوم آقای محسن نفر بود که از ناامیدی‌ام کم کرد. استاد محسن نفر را در دهه شصت می‌دیدم و در جریان بودم که کار می‌کند اما نسبت به آثارشان درک درستی نداشتم و بعداً که تحصیل کردم، متوجه قدرت آثارشان شدم.

 

جمشیدی گفت: مشکل موجود نحوه نگاه مسئولان دولتی و مدیران فرهنگی ما به موسیقی است در صورتی که باید از خوانندگان و موزیسین‌های عرصه سنتی حمایت کنیم، چون موسیقی ایرانی هم قابلیت شاد بودن دارد اما برای انجام آن باید ریتم را درست کنیم. در زمینه ردیف هم می‌شود آن را به دور از خط قرمزها حفظ کرد.

 

امیرحسین سمیعی، مدیر موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری در ادامه برنامه گفت: امروز روز خجسته‌ای است؛ چراکه شاهد رونمایی از آلبومی علمی و شاخص هستیم. آقای نفر این ویژگی را دارد که هنگام سکوتش هم مشغول کار است و درچنین حالتی هم فردی سازنده است. ما در هنر متعهد بزرگان زیادی داریم که ایشان هم در این دسته قرار می‌گیرد.

 

او در پایان صحبت‌هایش گفت: در زمینه موسیقی ایرانی و مباحث علمی و پژوهشی، انتشار آلبوم «ردیف هفت دستگاه موسیقی ایرانی» اتفاق بزرگی است.

 

در ادامه مراسم، جمشید جم، خواننده سرود یاردبستانی گفت: آقای محسن نفر در دهه شصت که ما فعالیت های انقلابی داشتیم جوان بود و می‌شنیدم که می‌گفتند امید آینده موسیقی ایران است و الان متوجه شدم این پیش بینی درست است. کاری که استاد محسن نفر با آلبومش انجام داده این است که موسیقی موسی معروفی را زنده کرده است.

 

در ادامه مراسم پس از پخش ادامه ویدئوی قبلی، محمدمهدی دادمان رییس حوزه هنری گفت: در ابتدا به خودمان تبریک می‌گویم که بازهم از هنر بی‌نظیر استاد محسن نفر بهره برده‌ایم. این مایه خوشبختی نسل ماست که سایه استاد نفرها بر سر هنر انقلاب هست.

دادمان افزود: پیوستگی نسلها و شناخت نسل دیگر از استاد محسن نفر اتفاق خوبی است و باید آن را تقویت کنیم.

 

رییس حوزه هنری در پایان گفت: هرچه در بزرگی مقام و منزلت استاد محسن نفر بگوییم کم است و سلامتی ایشان را از خداوند خواهانم.

 

در ادامه برنامه امید مهدی نژاد، شاعر و طنزپرداز شعری رابرای حضار خواند که به محسن نفر تقدیم شده بود.

 

شهرام صارمی، نوازنده کمانچه هم یکی دیگر از هنرمندانی بود که درباره اهمیت آلبوم «ردیف هفت دستگاه موسیقی ایرانی» توضیحاتی ارائه کرد. او گفت: محسن نفر در حوزه ردیف اولین نیست اما اثری که ارائه کرده‌ خاص است. ایشان بر اساس تعالیمشان از اساتید نسل طلایی موسیقی، آلبوم را تولید و ارائه کرده است و نوع  نگاهش به محتوای موسیقی ایرانی قابل توجه است.

 

در ادامه ویدئویی پخش شد که محسن نفر در آن به توضیحاتی درباره اهمیت ردیف پرداخته بود.

 

محمد مهدی  سیار، شاعر هم گفت: آقای نفر روح خلاق و جویایی دارد و آلبومی که امروز از ایشان منتشر شده نوآوری بر اساس سنت است. او را پایبند سنت می‌دانیم و در رابطه با موسیقی و شعر چنین روحیه‌ای دارند.

 

در ادامه برنامه محسن نفر هم درباره اهمیت ردیف توضیحاتی ارائه کرد.

او ضمن خوشامدگویی به حضار گفت: برخی افراد که حتی در دانشگاه تدریس می‌کنند با ردیف مخالفند و به نظرم این دسته از افراد اصلاً موسیقی را بلد نیستند. برخی دوستان علاقمند به ردیف هم هیچ هنری جز اجرای ردیف ندارند که اینها هم دشمنان ردیف هستند چون با تکرار مردم را دلزده می‌کنند.

 

او ادامه داد: یکی از ویژگی‌های موسیقی ما این است که بعدی تاریخی و جغرافیایی دارد. به طور مثال ما در دنیا موسیقی آلمانی یا فرانسوی به عنوان مجموعه‌ای منسجم نداریم. آنچه در اروپا و مغرب زمین رخ می‌دهد، صرفاً زبانی مشترک است که به آن نام موسیقی جهانی داده‌اند. اما شرق اینطور نیست. مانند موسیقی هند یا موسیقی ایران که خصوصی هستند و به خودمان اختصاص دارند.

 

نفر با تأکید بر اینکه اهمیت ردیف به اندازه فرهنگ و تاریخ ایران است، گفت: موسیقی ما اهمیتش از نفت و فرش بیشتر است و شاید همزمان با ایجاد زبان فارسی به وجود آمده است.

 

محسن نفر در پایان از حوزه هنری و مرکز موسیقی حوزه بابت انتشار آلبومش تشکر کرد و سپس به تک‌نوازی تار پرداخت.